ПО СЛЕДИТЕ НА ГЕ ГРАФСКИТЕ ОТКРИТИЯ

Мислите, че познавате Географията, но едва ли сте запознати с второто ѝ лице

С какво ще ви запознаем

Image 01

Откриването на едни от най-известните континенти

Image 01

Откриването на острови

Географски открития

Северна Америка

През 1492 търсейки път към Индия, опитният мореплавате. Христофор Колумб се отправя на експедиция с три кораба. Първата площ на която попадат е остров Сан Салвадор, който е част от Бахамските острови. Датата е 12 октомври 1492 година, а Христофор Колумб е обеден,че е открил част от Индия (затова местното население се нарича индианци). За съжаление новооткритата площ не била Индия, а континента Северна Америка, но до смъртта си той бил убеден, че е постигнал целта си.

Image 01

Гренландия

Откриването на най-големият остров на земята е извършено около 1500 година открит от португалските братя Кортириали. През 1721 година Дания започва да колонизира острова. Дания установява търговия с Гренландия. След разделянето на датско-норвежката уния през 1814 година, Гренландия остава колония на Дания до 1953 година. През тази година островът е обявен за част от кралство. През април на 1940 година когато Дания е окупирана от Третия Райх, САЩ създават военни бази и поемат военна отбрана на острова. След като Дания влиза в НАТО през 1951 е подписана ново съглашие според което САЩ И Дания осигуряват съвместна отбрана на острова.

Image 02

Австралия

В древността се е предполагало, че около Южната тропична окръжност съществува земя. Тя била наричана “тера аустралис” (южна земя). В началото на XVII век(1605 година) холандците стигат до северното крайбрежие на Австралия. Един от най-известните Австралийски острови, остров Тасмания е намерен от холандския мореплавател Абел Тасман през 1642 год. За да могат само те да търгуват с новооткрития континент холандците запазили в тайна това откритие от света. Тайната била разкрита в края на XVIII век Тогава английският мореплавател Джеймс Кук “открива” отново континента.

Image 03

Тасмания

На 24 ноември 1642 започва експедицията на холандският мореплавател Абел Тасман. След кратко плаване холандеца открива висок връх и стъпват на него. Тасман нарича откритата земя Земя Ван Димен на името на недерланския губернатор Индонезия, а всъщност открива остров Тасмания. На югоизточното крайбрежие са открити полуостров Тасман, залива Щорм, остров Схуатен, остров Мария и п-ов Фрейсине.На 5 декември достига до на източното крайбрежие на острова, от където взема курс на изток.

Image 04

Нова Зенландия

Датата е 13 декември,годината 1642, Абел Тасман е на път да открие една от малкото непознати за европейците земи, а именно Нова Зенландия. Това е едно от най-успешните му плавания. Тогава били открити островите Фиджи и Тасмания, голяма част от бреговете на Африка е картографирана тогава. След като открил Тасмания мореплавателят и неговият екипаж се отправили на изток. След време те достигат нови брегове, а именно тези на Нова Зенландия, която тогава е наречена Статен Ланд. Когато навлезли в новооткритата територия те се сблъскали с местното население - маорите. Тогава загинали четирима от неговите моряци. Ужасен от случилото се Тасман поема обратно към Батавия.

Image 05

Хавай

Датата е неясна, но века е 13, тогава нашественици от Таити открили островите. Първите които се заселили там били Полинезийски пътешественици. Европейците се забавили с откриването на островите и разбрали за него през 1778 гоина, те били открити при експедиция на Джеймс Кук. Тогава откривателя нарекъл островите Сандвичови в чест на тогавашният английския граф Сендуич. По това време островът били управлявани от воюващите местни кралства. Местните жители били много учудени от появата на Джеймс Кук, но след като слязъл на Заливът Кеалакекуа той бил убит. По време на визитата му островът бил разделен на кралствата Хавай, Оаху и Мауи, Ланай и Молокай.

Image 06